TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.’nin, Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavı konusunda bilgilendirme yapmak üzere telefon numaram aracılığıyla benimle iletişime geçmesine izin veriyorum.

EMLAK DANIŞMANLIĞI
MESLEKİ YETERLİLİK BELGENİZİ
ZİNGAT - TOBB MEYBEM İŞ BİRLİĞİ İLE ALIN

TOBB MEYBEM ve Zingat.com, emlak danışmanlarının
31 Ağustos tarihine kadar sahip olmaları gereken Yetki Belgesinin şartlarından biri olan Mesleki Yeterlilik Belgesini alabilmeleri için iş birliği yapıyor.

Zingat.com, REIDIN ve Doğuş Grubunun iş birliğiyle kurulmuş bir gayrimenkul platformudur.

Başvuru Formunu Doldurun

MEYBEM uzmanları sizi arasın, kaydınızı oluştursun

Sınav Ücretini Yatırın, Sertifika Hazırlık Eğitimine Ücretsiz Katılın

Zingat tarafından TOBB merkezlerinde ücretsiz verilecek eğitimlere katılın. Sektörel bilginizi artırarak sınava hazırlanın.

Sınava TOBB Güvencesiyle Girin

TOBB’un Türkiye’nin dört bir yanındaki sınav merkezlerinde profesyonel değerlendiriciler gözetiminde sınava girin

Zingat.com'un Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimleri başladı

EMLAK DANIŞMANLIĞI MESLEKİ YETERLİLİK BELGENİZİ ZİNGAT - TOBB MEYBEM İŞ BİRLİĞİ İLE ALIN

TOBB MEYBEM ve Zingat.com, emlak danışmanlarının 31 Ağustos tarihine kadar sahip olmaları gereken Yetki Belgesinin şartlarından biri olan Mesleki Yeterlilik Belgesini alabilmeleri için iş birliği yapıyor.

Yönetmeliğe Ulaşmak İçin Tıklayınız

 Zingat.com'un düzenlediği Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimleri gayrimenkul sektörü çalışanları tarafından yoğun ilgi görüyor

TOBB MEYBEM ve Zingat.com’dan Emlak Sektörüne Yönelik Güç Birliği…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan “TOBB MEYBEM” Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile emlak sektöründe 30 bini aşkın üyesiyle hizmet veren gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com arasında iş birliği protokolü TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda imzalandı.

Yönetmeliğe Ulaşmak İçin Tıklayınız

Başvuru Formunu Doldurun

Sınav Ücretini Yatırın, Sertifika Hazırlık Eğitimine Ücretsiz Katılın

Sınava TOBB Güvencesiyle Girin

HEMEN KAYIT OL

TOBB MEYBEM ve Zingat.com’dan Emlak Sektörüne Yönelik Güç Birliği… 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan “TOBB MEYBEM” Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile emlak sektöründe 30 bini aşkın üyesiyle hizmet veren gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com arasında iş birliği protokolü TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda imzalandı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zingat.com'un Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimleri başladı

 Zingat.com'un düzenlediği Mesleki Yeterlilik Belgesi eğitimleri gayrimenkul sektörü çalışanları tarafından yoğun ilgi görüyor

Kaydımı Oluştur

Zingat
Üyelerine
Ücretsiz

Zingat
Üyelerine
Ücretsiz

Sorumlu Emlak Danışmanı
Seviye 5 Sınav Senaryosu

Sorumlu Emlak Danışmanı
Seviye 5 Sınav Senaryosu

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • “Yetki Belgesi” ile “Mesleki Yeterlilik Belgesi” aynı şeyler mi?

  Hayır. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği uyarınca gayrimenkul alım satımı ile uğraşan emlak ofisleri Yetki Belgesi almak zorundadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi ise Yetki Belgesi alabilmek için gerekli olan şartlardan yalnızca biridir.

 • Yetki Belgesi için aranan şartlar nelerdir?

  Yıldızla işaretli maddeler, 5 Haziran 2018’den önce faaliyet gösteren ve oda ile vergi kaydı bulunan emlak ofislerinin muaf oldukları şartlardır.
  - İşletmeye ait net alanın 30 metrekareden büyük olması (Aynı işletme içerisinde birden fazla taşınmaz alım-satımı ile uğraşan tacir varsa bu durumda her bir kişi için 30 metrekare sınırı %20 arttırılacak)*
  - İdari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması*
  - İşletmenin tüm teknik (bilgisayar, telefon, faks, masa, koltuk vb) donanımlara sahip olması*
  - Adayın bir ticaret ve sanayi odası veya esnaf odasına kayıtlı olması
  - Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması
  - 18 yaş üzeri olması
  - En az lise mezunu olması*
  - İflas etmemiş olması / iflas etse bile itibarının iade edilmiş olması
  - Yönetmelikte belirtilen bir suça bulaşmamış olması
  - Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması**

 • Muafiyet şartları neler? Kimler hangi şartlardan muaf?

  Yönetmeliğin açıklandığı 5 Haziran 2018 tarihinden önce faaliyet gösteren, vergi kaydı ve oda kaydı olan mevcut emlak ofisleri, “Yetki Belgesi için aranan şartlar nelerdir” başlığında yer alan yıldız (*) işaretli maddelerden muaftırlar. 5 Haziran 2018 tarihinden önce vergi kaydı ve oda kaydı bulunan emlak danışmanlarından halk eğitim merkezlerinden emlak sektörü ile ilgili kurs bitirme sertifikası olanların ya da ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından (Örn: Meslek Yüksekokulu Emlak Komisyonculuğu Bölümü, Meslek Lisesi Emlak Komisyonculuğu Bölümü) mezun olanların listede çift yıldız (**) ile gösterildiği üzere mesleki yeterlilik belgesi almasına gerek yoktur.

 • Yetki Belgesi başvurusu nereden yapılacak?

  Başvuru, ilgili şartların yerine getirildiğine dair belgeler ile Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’nin ttbs.gtb.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. Başvuru tarihinden sonraki 7 gün içinde tespit için Ticaret İl Müdürlüğü inceleme yapar. Tüm şartları yerine getiren işletmelere incelemenin akabinde on gün içinde yetki belgesi verilir.

 • Yetki Belgesi başvurusu ücretli mi?

  Hayır, başvuru ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 • Yetki Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

  Yetki Belgesi 5 yıl geçerlidir ve 5 yılda bir yenilenecektir. Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir.

 • 5 yıl sonra yeniden ücret ödeyip bir daha mı sınava gireceğim?

  Hayır. 5 Yıl içinde 2 sene bu işi yaptığını ssk kaydı ile ispatlayan kişilerin belgeleri otomatik yenilenecektir.

 • Sertifika hazırlık eğitimi nerede ve ne zaman olacak?

  Ön başvurunuz sonrasında faaliyet gösterdiğiniz şehirde gerçekleşecek eğitim ve sınav tarihi hakkında tarafınıza bilgi verilecektir.

 • Halk eğitim merkezinden alınmış olan belgeler de 5 yılda bir yenilenecek mi?

  Halk eğitim merkezlerinden alınan belgeler süresizdir. Ancak 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren Halk Eğitim Merkezlerinden alınacak belgeler ile yetki belgesi başvuru yapılamamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten itibaren, mesleki yeterlilik belgesi alınması gerekmektedir.

 • Kimler hangi mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalı?

  • Gerçek kişilerde ve esnaf/sanatkarlarda firma sahibi,
  • Tüzel kişilerde (Ltd, Anonim şirket vb.) temsile yetkili kişilerden en az biri,
  • Emlak danışmanı olarak çalışan personelin ise tamamı mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak zorundadır.

 • Kaç çeşit Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunuyor ve farkları neler?

  Emlak sektörüne yönelik 2 çeşit mesleki yeterlilik belgesi bulunmaktadır: Seviye 4 Emlak Danışmanı ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı. Seviye 4 Emlak Danışmanı belgesine sahip kişiler gayrimenkul ofislerinde emlak danışmanı olarak çalışabilirler. Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı belgesine sahip kişiler ise emlak danışmanı olarak çalışabilecekleri gibi aynı zamanda emlak ofisi açabilme hakkına da sahiptirler.

 • Aktif olarak faaliyet gösteren bir gayrimenkul ofisim var, yetki belgesi almak zorunda mıyım?

  Evet. 31 Ağustos 2020 itibariyle Yetki Belgesi olmayan emlak ofisleri, gayrimenkul alım satımına aracılık edemeyecekler. (Yetki Belgesine ilişkin muafiyet şartları için ilgili başlığı ziyaret ediniz)

 • Aktif olarak faaliyet gösteren bir gayrimenkul ofisim var, mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda mıyım?

  Yönetmeliğin açıklandığı 5 Haziran 2018 tarihinden önce vergi kaydı ve oda kaydı bulunan emlak broker’ları şayet 5 Haziran’dan önce halk eğitim merkezlerince verilen emlak sektörü ile ilgili kurs bitirme sertifikasına sahipse ya da ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun ise mesleki yeterlilik belgesi almasına gerek yoktur. 5 Haziran 2018’den sonra faaliyet göstermeye başlayan emlak broker’larının ise Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesini almaları zorunludur.

 • Aktif olarak emlak danışmanlığı yapıyorum, yetki belgesi almak zorunda mıyım?

  Hayır. Yetki Belgesini yalnızca gayrimenkul ofisleri alabilirler. Emlak danışmanlarının Seviye 4 Emlak Danışmanı ya da Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı mesleki yeterlilik belgelerinden birini almaları zorunludur.

 • Aktif olarak emlak danışmanlığı yapıyorum, mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda mıyım?

  Evet, gayrimenkul ofislerinde görev alan tüm emlak danışmanları Seviye 4 Emlak Danışmanı ya da Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı mesleki yeterlilik belgelerinden birini almak zorundadırlar.

 • Emlak ofisi açmak istiyorum, öncelikle Yetki Belgesi mi almalıyım?

  Öncelikle mesleki yeterlilik belgesi (Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5) alınmalıdır. Sonrasında il/ilçede bulunan meslek odasına kayıt olunmalı ve vergi levhası alınmalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi, oda kaydı ve vergi levhası ile birlikte yetki belgesi başvurusu yapılmalıdır.

 • Emlak danışmanı olmak istiyorum, öncelikle Mesleki Yeterlilik Belgesi mi almalıyım?

  Evet. 5 Aralık 2019 tarihi itibariyle gayrimenkul ofislerinde çalışan her emlak danışmanı Seviye 4 Emlak Danışmanı veya Seviye 5 Sorumlu emlak danışmanı

 • Yetki Belgesi olmayan emlak ofislerine ne olacak?

  Yetki belgesi olmayan emlak ofisleri, İl Ticaret Müdürlüğü tarafından denetlenecek ve idari para cezası başta olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır.

 • Yetki Belgesi iptal edilebilecek mi?

  Yetki belgesi için aranan şartların en az birisini taşımadığı bildirim üzerine veya resmen tespit edilen işletmenin yetki belgesi aynı gün iptal edilecek. Diğer durumlarda, şartların uygun hale getirilmesi için işletmeye bildirim veya tespit tarihinden itibaren otuz gün süre verilecek, yetki belgesi bu süre zarfında askıya alınacaktır. Verilen süre sonunda şartların uygun hale gelmemesi durumunda yetki belgesi il müdürlüğünce iptal edilecektir. Yetki belgesi askıya alınan işletmenin askı süresi içinde taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunduğunun tespit edilmesi halinde yetki belgesi aynı gün içinde iptal edilecektir. Yönetmelikte belirtilen mesleğin etik ve fiili kurallarına bir takvim yılı içerisinde 3 defadan fazla aykırı hareket eden işletmelerin yetki belgesi iptal edilecek ve bu işletmeye iki yıl süreyle yetki belgesi verilmeyecektir.

 • İnşaat firmam var, yetki belgesi almalı mıyım?

  İnşaat firması, “yetki belgesi” olmaksızın kendi ürettiği gayrimenkulü satabilir veya kiralayabilecektir. Ancak inşaat firmasının emlak aracılık faaliyetlerini yürütmesi halinde (arsa takası, trampa vb.) söz konusu faaliyetler emlak danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilerek, yetki belgesi alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

 • İnşaat firmam var, mesleki yeterlilik belgesi almalı mıyım?

  Emlak danışmanlığı, aracılık vb. faaliyetler yürütülmediği sürece mesleki yeterlilik belgesi alınmasına gerek yoktur.

 • Sınav ücretleri ne kadar? (Sınav kayıt ücreti var mı, var ise ne kadar?)

  - Emlak Danışmanı Seviye 4 = 700 tl.
  - Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 = 800 tl.

 • Sınava kaç kez girme hakkım var?

  Başvuru yaptıktan sonra 2 kez sınava girme hakkınız var. 2. hakkınızda yalnızca kaldığınız modülden sınava girmeniz yeterli olmaktadır. Toplamda 2’den fazla başarısız olan adayların yeniden sınav başvurusu yapmaları gerekmektedir.

 • Sınav ücreti Zingat.com’a mı ödenecek?

  Tobb Meybem ile Zingat.com arasında ticari bir anlaşma bulunmamaktadır. Bu işbirliği kapsamında Zingat.com sınav öncesi ücretsiz olarak hazırlık eğitimi vermektedir. Sınav başvuruları ve başvuru ücretleri Tobb Meybem’e iletilecektir.

 • Eğitim ve sınav başvurusu ücretsiz mi?

  Sınav başvurusu ücretli fakat sınav öncesinde Zingat.com tarafından verilecek olan eğitime ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kaydımı Oluştur

Sıkça Sorulan Soruları İncele

Son tarih

31 Ağustos

2020